Často jsem během těhotenství přemýšlela, jak si přírodní cestou zpříjemnit těhotenství a následný porod. Co, kdy a v jakém množství vlastně mohu užívat, v jaké míře a formě. V tomto článku najdete pár typů, jak na to 🙂 Již během těhotenství je dobré, začít užívat různé přírodní zdroje, které nám ve výsledku usnadní porod samotný. Mezi takové zázraky patří:
Lněné semínko
Lněné semínko změkčuje stolici a tím usnadňuje vyprazdňování. Děje se tak díky „slizu“ který po zalití vodou semínko vytvoří. Tento sliz také pomáhá k provlhčení porodních cest, díky tomu se v pochvě tvoří více sekretu a miminko může snáze na svět.
Zajímavé je, že semínko má vliv jen na porodní cesty, nevyvolává tedy kontrakce a lze ho užívat po celé těhotenství. Většinou se začíná užívat od třicátého týdne těhotenství a to v množství dvě lžíce denně.
Lněné semínko se může užívat buď rozmixované (v celku by lněné semínko vyšlo z těla ven – pozor pokud bude mixované, doporučuji ho konzumovat krátce po mixování, aby nežluklo), povařené, zalité horkou vodou, nebo přes noc namočené ve vodě. Nejvíce žádoucí je, když semínko pustí sliz.
Dále ho můžeme přidávat do jogurtů, pomazánek, kaší, salátů (vždy až po nabobtnání) a také lze používat lněný olej.
Lněné semínko je vždy lepší zapít větším množstvím vody.
Já si cestu zjednodušila a nasypala si lněné semínko rovnou do maliníkového čaje 🙂
Čaj z maliníku
Maliníkový čaj je skvělým pomocníkem při přípravě hladkého svalstva dělohy, snižuje bolestivost při porodu, změkčuje porodní cesty a tím může zkracovat porod samotný.
Dále pomáhá při zavinování dělohy a potlačuje krvácení po porodu.
Čaj z maliníkového listí se začíná pít nejčastěji až ve třetím trimestru a to proto, že ve větším množství může vyvolat porod. V malém množství ho můžeme pít již od počátku těhotenství.
Během prvního trimestru se doporučuje maximálně jeden šálek denně.
V druhém trimestru můžete pít dva až tři šálky denně.
Od 36.týdne těhotenství můžeme zvýšit dávku už na čtyři až pět šálků denně. Maximálně však pět šálků za den.
Pokud začnete pít maliníkový čaj až ve třetím trimestru, doporučuje se začít s jeho pitím postupně, nejdříve šálek denně a postupně dávku zvyšovat.
Datle
Díky svým významným léčebným vlastnostem usnadňují průběh porodu.
Těhotné ženě se doporučuje pojídání přibližně šesti datlí denně v průběhu posledního měsíce těhotenství.
Datle jsou plné vitamínů (železo, vitamíny skupiny B, draslík, hořčík, vápník, betakaroten), minerálů, aminokyselin, vlákniny a dodají nám energii.
Datle také pomáhají při různých zažívacích potížích, zejména při zácpě a špatném trávení. Změkčují stolici a tím usnadňují vyprazdňování v těhotenství.
Dokonce byl i prokázán vliv na snížení vnímání bolesti u porodu. A snižování krevního tlaku.
Pokud si chceme na datlích pochutnat i trochu sofistikovaněji, výborné jsou datlové kuličky s ořechy a kokosem.
K porodu je super, připravit si kaši z datlí, vloček a ořechů, nandat si to do dětské kapsičky na příkrmy a během porodu pojídat k doplnění energie. Nemusíte nic kousat a svačinka chutná výtečně.
Leave a Comment